Lista aktualności Lista aktualności

Projekty rozwojowe Lasów Państwowych

Obecnie Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe realizuje 14 projektów rozwojowych.

„Zdrowa żywność z Polskich Lasów”

Projekt jest działaniem rozwojowym Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe mającym na celu promocję żywności pochodzącej z terenów leśnych w tym dziczyzny, owoców runa leśnego oraz miodu.

„Pszczoły wracają do lasu” - projekt dotyczy ochrony pszczół i zwiększenia udziału roślin miododajnych w lasach oraz racjonalnego udostępniania lasów dla potrzeb pszczelarstwa. Działania mają pomóc w rozpoznaniu potencjału miododajnego lasów i możliwości ich racjonalnego wykorzystania w ramach gospodarki pszczelarskiej poprzez utworzenie sieci pasiek monitorujących rozkład pożytków pszczelich w różnorodnych drzewostanach. Do udziału w projekcie wytypowano ok.100 leśników pszczelarzy z całej Polski.

 

"Leśne gospodarstwa węglowe"

Projekt ma na celu wskazanie roli obszarów leśnych w łagodzeniu negatywnych skutków zmian klimatycznych.Działania tego typu prowadzone są ze względu na postępujące zmiany klimatyczne, których głównym czynnikiem sprawczym jest wysoka emisja dwutlenku węgla do atmosfery. Projekt ma następujące zadania: zwiększenie ilości dwutlenku węgla pochłanianego przez ekosystem leśny, głównie drzewostany i glebę, redukcję emisji z obszarów podmokłych oraz magazynowanie węgla na składach drewna.

 

"Polskie domy drewniane"

Projekt jest działaniem rozwojowym PGL LP mającym na celu wprowadzenie do powszechnego stosowania zasad zrównoważonej gospodarki środowiskowej poprzez:

  • poprawę bilansu węglowego (magazynowanie CO2 w budynkach z drewna oraz tym samym ograniczenie emisji CO2 powstającego przy produkcji materiałów budowlanych używanych do technologii murowanej – cement, styropian itp.) - budowę budynków energooszczędnych z drewna na potrzeby własne;
  • poprawę bilansu energetycznego – mniejsze zużycie energii pierwotnej niezbędnej do utrzymania budynków;
  • do propagowanie efektywnego wykorzystanie surowca drzewnego jako materiału budowlanego;
  • gromadzenie i udostępnianie bazy wiedzy oraz dobrych praktyk związanych z budownictwem z drewna na potrzeby własne oraz sektora publicznego.

" Ochrona rybołowa Pandion haliaetus na wybranych obszarach SPA Natura 2000 w Polsce"

Projekt ma na celu zatrzymanie spadku oraz uzyskanie wzrostu liczebności rybołowa na terenie Polski.

Cel projektu zostanie osiągnięty poprzez realizację różnych działań m.in.:

  1. Identyfikację stanowisk rybołowów i czynników stanowiących dla nich zagrożenie we wszystkich stanowiskach w Polsce położonych na obszarach Natura 2000 SPA, wraz z analizą czynników ograniczających występowanie rybołowów na obszarach sieci Natura 2000 SPA.
  2. Objęcie specjalną ochroną wszystkich znanych stanowisk poprzez powołanie sieci opiekunów gniazd i stanowisk.
  3. Objęcie monitoringiem satelitarnym 15 rybołowów łącznie w trakcie 3 lat.
  4. Odtworzenie stanowisk rybołowów poprzez budowę nowych 232 gniazd na drzewnych oraz 50 gniazd na słupach wysokiego napięcia.
  5. Zwiększenie bazy żerowej na ich łowiskach w obszarach Natura 2000 SPA w Polsce oraz wzrost wiedzy osób zarządzających jeziorami i stawami.

"Kompleksowy projekt ochrony żubra przez lasy"

Nadrzędnym celem projektu jest zapewnienie trwałości populacji żubra oraz perspektyw jej rozwoju poprzez realizację następujących celów:

W celu ograniczenia szkód w gospodarce leśnej i rolnej, żubry będą dokarmiane zimą oraz m.in. sianem z prywatnych łąk. Wytworzona drobna infrastruktura oraz zakupiony sprzęt niezbędny do realizowania zadań, posłuży do działań ochronnych w dłuższej perspektywie.

Rozprzestrzenienie zwiększy bezpieczeństwo krajowej populacji poprzez zmniejszenie zagęszczenia w istniejących lokalizacjach oraz powstanie nowych subpopulacji.

W celu zwiększenia świadomości lokalnej społeczności o żubrze będą realizowane specjalne warsztaty przekazujące wiedzę o gatunku i jego potrzebach. Ważnym celem jest zwiększenie akceptacji bytowania żubra w sąsiedztwie.

Ważną częścią tego zadania będzie eksport żubrów do sprawdzonych hodowli w Europie.

"Odnawialne źródła energii podstawa zaopatrzenia w energię elektryczną budynków i środków transportu PGL LP"

Projekt zakłada m.in. podjęcie działań w celu poprawy bezpieczeństwa i efektywności energetycznej, redukcji emisji gazów cieplarnianych, promocji odnawialnych źródeł energii i pojazdów elektrycznych.

Głównymi celami projektu są:

1.poprawa bezpieczeństwa energetycznego

2.redukcja emisji gazów cieplarnianych

3.poprawa efektywności energetycznej

4.popularyzowanie pojazdów elektrycznych w transporcie drogowym

5.upowszechnianie wiedzy i dobrych praktyk w zakresie odnawialnych źródeł energii.

 

Więcej o projektach rozwojowych LP na stronie:http://projekty-rozwojowe.lasy.gov.pl/projekty-rozwojowe