Asset Publisher Asset Publisher

WILK POWĘDROWAŁ DO MNISZEK

Uroczyste spotkanie leśników, myśliwych, edukatorów oraz przedstawicieli Gminy Międzychód w Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach

W dniu 6 maja 2016r. miłośnicy przyrody, łowiectwa oraz przedstawiciele lokalnych samorządów spotkali się w ramach integracji środowisk. Spotkanie miało na celu ocenę dotychczasowych działań i zainicjowanie przyszłych wspólnych przedsięwzięć. Omówiono m.in. warunki dalszej współpracy oraz  przyszłe projekty.

Podczas uroczystości Nadleśniczy Tadeusz Szymański przekazał na rzecz CERiP w Mniszkach spreparowanego wilka, który posłuży jako eksponat edukacyjny i tym samym wzbogaci istniejące na terenie ośrodka  stoisko o tematyce przyrodniczo-leśnej.

Lokalne koła łowieckie reprezentowali m.in. Pani Danuta  Wojkowska-Prezes Koła „Ryś" z Międzychodu, Pan Adam Pilc-Prezes Koła „Drop" oraz  Pan Kazimierz Grzesiak-Prezes Koła „Diana" z Poznania. Koła łowieckie przekazały na ręce kierownika ośrodka Pana Jacka Kaczmarka okazały wieniec jelenia szlachetnego oraz obraz o tematyce łowieckiej. Podarowane przedmioty zostaną wykorzystane do celów edukacyjnych propagujących tematykę, kulturę oraz tradycję łowiecką wśród lokalnej społeczności.

Nie zabrakło również przedstawicieli Gminy Międzychód, którą reprezentowała Pani Natalia Czarnecka – dyrektor Biblioteki Publicznej w Międzychodzie, której podlega ośrodek w CERiP w Mniszkach.

Po zakończeniu części oficjalnej spotkania Pan Jarosław Szałata- leśniczy Nadleśnictwa Trzciel wygłosił krótką pogadankę na temat historii populacji wilka na okolicznych terenach oraz w Polsce.

Obecnie na terenie kraju trwa inwentaryzacja, która szacuje populację wilka w Polsce na ok 1000 osobników.  W wyniku tych badań obserwujemy, iż wilcze rodziny tzw. watahy rozrastają się i wracają na tereny dawniej  zajmowane. Wynika to m.in. z faktu, iż wilk osiedlając się w lasach znajduje schronienie, dużo pożywienia (np. jeleniowate, dziki, lisy)oraz dogodne warunki do bytowania. Wilk nie posiada również naturalnych wrogów i jest gatunkiem objętym w Polsce ochroną gatunkową. Wszystkie te czynniki sprawiają, iż gatunek ten czuje się coraz lepiej na terenach leśnych w Polsce.

W ramach przypomnienia:

W dniu 17 listopada 2015 r. martwy wilk został znaleziony na terenie Nadleśnictwa Bolewice przy poboczu drogi wojewódzkiej nr 160 pomiędzy Łowyniem a Głażewem. Samca wilka (ważącego ok. 30 kg basiora) zauważył  łowczy Koła Łowieckiego nr 98 „Ryś" z Międzychodu, który powiadomił Nadleśnictwo. Podczas wizji lokalnej stwierdzono, iż wilk zginął prawdopodobnie w wyniku zderzenia z pojazdem mechanicznym. Z martwego wilka pobrano próbki do badań genetycznych, które przeprowadziło stowarzyszenie dla Natury „Wilk" badające populację tego gatunku.
Znaleziony wilk został zabezpieczony a po otrzymaniu zgody z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu został spreparowany i przekazany do Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach.

Natalia Hybsz